Загальне
Мішкур Ю. В., Щербина О.А.
НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського»
Організація загального моніторингу відвідуваності занять в Moodle
В багатьох наших навчальних закладах платформа Moodle, що використовується для підтримки навчального процесу на денній формі навчання, являє собою лише набір окремих курсів і не містить жодних засобів, які б дозволяли підводити загальні підсумки вивчення цих курсів студентами. Зазвичай деканат, кураторів академічних груп та ін. цікавлять два основних показники: успішність і відвідуваність занять студентами.
Ще на першому MoodleMoot ми розглядали, як за допомогою діяльностей Subcourse зібрати результуючі оцінки з усіх дисциплін в одному журналі оцінок спеціально створеного саме для потреб обліку службового курсу Moodle [1].
Щодо обліку відвідування занять, то для цього Moodle має хороший плагін – Attendance, який дозволяє викладачу ввести розклад своїх занять: як лекційних – потокових, так і практичних, що проводяться для окремих академічних груп. Потім викладач може відмічати присутність студентів на цих заняттях, а плагін нараховує кожному студенту бали за відвідуваність, які потрапляють до журналу оцінок і можуть враховуватися при обчисленні підсумкової оцінки з дисципліни.
Проблема полягає у тому, що субкрус дозволяє імпортувати з кожної дисципліни в журнал оцінок службового курсу лише одну оцінку – підсумкову. Тому нами пропонувалось [2] «запакувати» у неї як успішність (ціла частина оцінки), так і відвідуваність (її дробова частина). Після імпорту до службового курсу всі ці складові оцінок можна «розпакувати» і окремо підвести загальні підсумки як з успішності, так і з відвідуваності, хоча, звісно це ускладнювало налаштування розрахункових формул в журналі оцінок.
Але деканат хоче мати не тільки окремі відомості відвідуваності кожної з дисциплін, які зараз формує модуль Attendance, а й загальну підсумкову відомість, де можна побачити розташовані у хронологічному порядку дані про присутність студента на всіх парах з першої до останньої у кожний день тижня з указанням того, яка дисципліна на цій парі вивчається. Тому нами була поставлена і успішно вирішена задача доопрацювання модуля Attendance, який тепер дозволяє формувати саме таку загальну відомість у службовому курсі, що містить субкурси дисциплін.
Для цього модуль аналізує наявність субкурсів у курсі, де він розташований. Якщо субкурсів нема, то він функціонує звичайним чином, але якщо субкурси є, то модуль формує на окремій вкладці описану вище загальну відомість відвідування студентами усіх дисциплін, на які вказують ці субкурси (рис. 1).
Рис. 1. Таблиця відвідування студентами всіх дисциплін
При цьому за встановленими в модулі правилами обчислюється загальна оцінка з відвідування усіх цих дисциплін, що передається в журнал оцінок поточного курсу (рис. 2).
Рис. 2. Таблиця відвідування студентами всіх дисциплін (продовження)
В результаті в службових курсах академічних груп можна одержати всі підсумкові дані щодо успішності студентів і відвідуваності ними занять.
При цьому модуль зберіг зручну панель фільтрації (рис. 3), на якій представлена можливість виводити дані про відвідування студентів помісячно, потижнево, за день тощо, а також підсумки студентів з усіх дисциплін, які представлені субкурсам в даному службовому курсі.
Рис. 3. Панель сортування модуляНа нашу думку, така пропонована структура модуля суттєво спрощує реалізацію функцій електронного деканату [3, 4] за допомогою платформи Moodle.
Ми запрошуємо всіх бажаючих завантажити звідси нашу версію модуля Attendance і долучитися до її тестування і використання.
Список використаних джерел
1. Иванченко Т.В., Щербина А.А. Использование метакурсов и модуля субкурс в Moodle 1.9 // Перша всеукраїнська науково-практична конференція «MoodleMoot Ukraine 2013. Теорія і практика використання системи управління навчанням Moodle». [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://2013.moodlemoot.in.ua/course/view.php?id=45
2. Щербина О.А. Організація обліку успішності і відвідуваності в системі управління навчанням Moodle / О.А. Щербина // Інформаційні технології в освіті: Збірник наукових праць, № 18. – Херсон. Вид. Херсонськ. держ. унів-ту, 2014. – С. 123-132.
3. Щербина О.А. Реалізація функцій електронного деканату засобами платформи Moodle / О.А. Щербина // ISSN: 2076-8184. Інформаційні технології і засоби навчання, 2015, Том 50, №6. С. 139-151
4. Васильєва К.С. Щербина О.А. Проектування структури сайту Moodle для вищого навчального закладу та організація робіт з його створення. / К.С. Васильєва, О.А. Щербина // Вісник ЛДУБЖД : Зб. наук. пр., 2014, № 9, с. 35-40.