Загальне
Петренко С. В.
Рівненський державний гуманітарний університет
Ключові аспекти інтеграції BigBlueButton з LMS Moodle. Огляд функціональних можливостей системи он-лайн конференцій
Використання дистанційних технологій у навчальному процесі ВНЗ потребує змін у методиці викладання дисциплін. Викладач перестає бути для майбутніх фахівців єдиним джерелом отримання знань. Виникає необхідність зміни методики проведення аудиторних занять та вдосконалення організації керованої самостійної роботи. На нашу думку, вдосконалити навчальний процес може застосування технології дистанційного навчання у вищій освіті.
Узагальнюючи зміст вітчизняних педагогічних досліджень, у яких розкриваються питання теорії і практики дистанційного навчання, можна виділити декілька напрямів здійснених наукових досліджень, а саме: наукове забезпечення дистанційної професійної освіти, проблеми і напрями досліджень в цій галузі (В.Ю.Биков, Н.І.Міхальченко, Л.А.Лещенко й ін.).
В.Ю.Биков розуміє під дистанційним навчанням форму організації навчального процесу, за якою її активні учасники (об’єкт і суб’єкт навчання) досягають цілей навчання, здійснюючи навчальну взаємодію принципово і переважно на відстані [1].
Дистанційна освіта неухильно набирає популярність, але одна справа, коли це просто відео-уроки, інша справа, коли це повноцінні заняття, у яких є можливість безпосередньо брати активну участь. BigBlueButton легко інтегрується з LMS Moodle в силу простоти налаштувань та непропрієтарності сервісу. Це чудовий спосіб отримати бажаний функціонал без будь-яких грошових витрат.
Варто зазначити, що однією з принципових відмінностей e-learning від стандартного способу навчання є наявність різноманітних форм подачі матеріалу. Дистанційне навчання дає змогу використовувати популярні мережеві способи комунікації: Skype, електронну пошту, шаринг документів з контролем доступу до них, організовувати інтерактивне тестування та ін.
Але одним з найважливіших і незамінних освітніх форматів є лекції і розбір матеріалу викладачем, який об'єднує в собі і звукову, і візуальну інформацію.
Можливість реалізувати окреслені завдання дає змогу безкоштовне програмне забезпечення з відкритим кодом BigBlueButton, призначене для проведення веб-конференцій. Його численні переваги роблять його оптимальним варіантом організації он-лайн лекцій і вебінарів.
Наш вибір впав саме на BigBlueButton, адже саме цей плагін входить у топ-5 плагінів Moodle (згідно статистичних даних на сайті консорціуму на момент написання статті) [2]. Особисто для нас є важливим той факт, що хоч плагін і являється безкоштовним, але вже двічі поспіль отримував нагороду Early bird для версій 3.1 та 3.2, а це, у свою чергу, свідчить про високий рівень підтримки розробниками [3].
Метою нашої наукової розвідки є створення описової інструкції зі встановлення та налаштування зазначеного вище плагіна, а також короткий огляд його функціональних можливостей.
Перш за все, варто зазначити той факт, що встановлення лише самого плагіна на Вашу платформу є не достатнім. Для забезпечення роботи сервісу необхідно налаштувати серверну частину, адже плагін - це лише тонкий інтеграційний клієнт для LMS Moodle. У якості сервера може слугувати як пропрієтарна VDS платформа, так і будь-який ПК, який підключений до мережі і відповідає технічним характеристикам. Детальні характеристики та інструкції з налаштування сервера доступні на сайті підтримки додатку [4].
Проте існує можливість використовувати тестову абсолютно безкоштовну площадку, яку надає компанія-розробник BigBlueButton. Саме такому синтезу і буде присвячена наша доповідь. Специфіку ж налаштування власного сервера вбачаємо перспективою подальших наукових розвідок.
Встановлення плагіна
Встановлення і налаштування плагіна BigBlueButton, на наш погляд, є досить тривіальним процесом для користувачів, які вже встановлювали плагіни до цього моменту. Проте коротко зупинимось на основних етапах.
Цей плагін сумісний з Moodle версії 2.6 (і вище).
Вам необхідно завантажити плагін на офіційному сайті Moodle, потім залогінитись адміністратором у Вашу LMS, перейти у Керування сайтом / Модулі / Встановлення модулів. Ви перейдете на сторінку [ВАШ ДОМЕН] + /admin/tool/installaddon/index.php.
На Рис. 1 зображено можливий вигляд вікна для встановлення плагіна. Вам необхідно обрати тип модуля та підкинути zip-архів плагіна, який Ви завантажили на попередньому кроці.
Рис. 1. Вигляд діалогового вікна “Встановлювач модулів”
Далі процес встановлення є досить простим, і що головне, інтуїтивно зрозумілим. По закінченні встановлення, Вас буде переміщено на сторінку конфігурування плагіну. Також сторінка конфігурування стає доступною у контекстому меню Moodle (Рис. 2).
На жаль, на момент написання матеріалів, сторінка конфігурації все ще немає української локалізації. Проте лексика пунктів є досить простою і не повинна викликати якихось труднощів у розумінні.
Для початку ми пропонуємо застосувати налаштування за замовчуванням і не вносити власних змін до перевірки функціонування додатку.
Рис. 2. Розташування сторінки налаштувань BigBlueButton
Повертаючить до редагування сторінок курсу, у меню має з`явитися можливість створення відповідного типу діяльності (Рис. 3). Після додавання ресурсу, Ви переміститесь на сторінку налаштувань, де можна задати дату події, тип оповіщення користувачів, обрати учасників та загальні налаштування модуля.
Рис. 3. Діалогове вікно додавання ресурсів у Moodle з інтегрованим плагіном BigBlueButton
При переході у щойно доданий ресурс Вам буде запропоновано обрати групу, якщо курс підтримує більше однієї групи, та приєднатися до зустрічі, можливий вигляд такого вікна представлено нами на Рис. 4.
Рис. 4. Можливий вигляд сторінки підключення до активної сесії
Після приєднання до сесії Ваш браузер може не відразу відобразити контент, а запитати дозволу для встановлення або увімкнення Adobe Flash Player. Вікно он-лайн зустрічі продемонстровано на Рис. 5.
Рис. 5. Вікно он-лайн зустрічі в BigBlueButton
Функціонал BigBlueButtonПерш за все варто відзначити, що усі піктограми робочої області оснащені випливаючими підказками, які з'являються при наведенні курсору, а тому використання такого інтерфейсу є досить зручним і комфортним навіть початківцем.
Важливим елементом є наявність української локалізації інтерфейсу. Для зміни мови необхідно скористатися випадаючим меню у нижній частині екрану (див. Рис. 6)
Рис. 6. Знімок нижньої частини робочої області BigBlueButton
Рис. 7. Можливий вигляд вікна BigBlueButton
-
Кнопка для підвантаження існуючої презентації у форматі *.pdf.
-
Виклик меню опитувальника, яке надає змогу Вам в режимі реального часу проводити опитування своєї аудиторі. Опитування можуть бути різного роду, від звичайних прямих питань, до питань з Вашими власними варіантами відповіді. При чому результати опитування можна відразу публікувати безпосередньо у трансляції.
-
Клавіші зміни слайдів.
-
Бігунець маштабування та клавіші вирівнювання слайдів.
-
Випадаючий список видів вікна трансляції. Така можливість дає змогу кастомізувати інтерфейс для різних видів діяльності під час трансляції, що безумовно являється дуже зручною опцією. Також правіше описаного списку є кнопка, яка дає змогу застосувати обраний вами вид трансляції усім її учасникам. Тобто Ви маєте можливість уніфікувати інтерфейс робочої області для всіх користувачів.
-
Вікно чату між учасниками з опціями до нього ж. Варто зазначити, що чат ведеться у режимі реального часу.
-
Палітра компонентів, яка надає змогу робити позначки, нотатки, дописи на існуючих слайдах чи просто білих аркушах. Такий функціонал, на нашу думку, імітує аудиторну дошку, чим доповнює трансляцію і надає їй більш реалістичного вигляду.
-
Кнопка для увімкнення трансляції екрану. При початку трансляції екрану Вашого ПК, BigBlueButton може запросити Вас встановити сертифікат (Рис. 8).
-
Налаштування користувачів трансляції (кімнати групової роботи, керування мікрофонами користувачів і т.д.). Також у вікні списку користувачів Ви, як модератор трансляції, маєте змогу перемикати екрани, які демонструються усім учасникам. Тобто у будь-який момент трансляції Ви з легкістю можете активувати вікно BigBlueButton іншого учасника. Така опція зручна, коли в трансляції є декілька доповідачів, які фізично знаходяться віддалено один від одного.
-
Також існує можливість повного запису поточної трансляції з подальшим її збереженням.
Рис. 8. Діалогове вікно завантаження сертифікату
Висновки
На сьогодні BigBlueButton є одним із лідерів свого сегменту ринку. За час тестування і використання сервісу (до 10 користувачів) ми не спостерігали збоїв чи проблем іншого роду. Проте, варто зазначити, що все ж даний продукт не можна вважати “срібною кулею”, а тому необхідно враховувати усі чинники перед його застосуванням. Тобто кількість учасників, використання аудіо чи відео учасниками чи лише модераторами. Усі ці аспекти прямо впливають на стабільність роботи сервісу. В інтернет спільнотах вказують про низку проблем, з якими стикалися користувачі при різних комбінаціях вищезазначених аспектів, а тому зробити хоча б орієнтовний зріз на максимально допустимі значення для збереження стабільності роботи сервісу ми, на жаль, не змогли. Самі ж розробники пропонують створювати трансляції до 50 користувачів.
Спираючись на офіційну документацію, можемо стверджувати, що BigBlueButton залишається opensource-проектом і Ви можете безпосередньо взяти участь у його розвитку, незалежно від того, являєтеся Ви програмістом, або ж ні.
BigBlueButton має дуже широкий арсенал можливостей і не перестає розвиватись, наявна надзвичайно детальна довідкова система з налаштування і використання сервіса. Доступна тестова абсолютно безкоштовна платформа, яку можна використовувати для невеликих груп. А головне, сервіс не перестає розвиватись. Враховуючи усі вищезазначені аспекти, BigBlueButton вартий того, аби звернути на нього увагу. Можливо, він зможе стати у пригоді і урізноманітнити Ваші он-лайн курси.
Список використаних джерел
1. Биков В. Ю. Проектний підхід і дистанційне навчання у професійній підготовці управлінських кадрів [ Електронний ресурс ] / В.Ю. Биков. – Режим доступу: http://www.ime.edu-ua.net/cont/Bykov1.doc
2. Moodle website. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://moodle.org/plugins/stats.php
3. Moodle website. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://moodle.org/plugins/view.php?id=54
4. BigBlueButton website. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://docs.bigbluebutton.org/1.1/install.html#Install_
-